Jak doplnit základní informace a zvýšit u středoškoláků zájem o astronomii

11. prosinec 2019
Sborovna IKAP II
Autor/ka článku: Dagmar Kučerová
Jak doplnit základní informace a zvýšit u středoškoláků zájem o astronomii

9. prosince 2019 se konalo v pořadí již šesté setkání středoškolských učitelů fyziky vyučujících tento předmět na území Zlínského kraje. Tentokrát se učitelé sešli na Hvězdárně a planetáriu v Uherském Brodě, kde byl připraven velmi zajímavý program.

Nejdříve si v planetáriu poslechli přednášku Ing. Rostislava Rajchla a Víta Valečky o sluneční soustavě, pozorování noční oblohy, kometách a galaxiích. Dozvěděli se mnoho zajímavostí o průzkumu sluneční soustavy a planet, včetně doporučení, kterou planetu bude vhodné v budoucnu navštívit.

Ve druhé části setkání navštívili pedagogové hvězdárnu, kde se jim dostalo podrobného výkladu o historii i současnosti zdejších astronomických pozorování. Prohlédli si dalekohledy, všechny typy slunečních hodin, dozvěděli se spoustu zajímavostí o pozorování Slunce a komet.

S průvodcem hvězdárnou Leošem Assmannem diskutovali o možnostech spolupráce se žáky v rámci Středoškolské odborné činnosti.

Z diskuze vyplynulo, že na většině středních škol se již astrofyzika nevyučuje – důvodem je malý počet vyučovacích hodin fyziky. Návštěva planetária a hvězdárny je vhodný způsob na doplnění alespoň základních informací a zvýšení zájmu o astronomii.

Pro většinu učitelů to byla první návštěva zdejšího planetária a hvězdárny. Věříme, že určitě nebyla poslední, a že na program planetária i Planetární stezku přivedou také své žáky.

Hvězdárna pořádá také zajímavé přednášky pro veřejnost.

Více informací naleznete na stránkách Hvězdárny Uherský Brod.