Hudební soutěž Tábor600 – Ktož jsú boží bojovníci

17. září 2020
Soutěže a olympiády
Autor/ka článku: Štěpán Pavlík
Hudební soutěž Tábor600 – Ktož jsú boží bojovníci

Soutěž pořádá Music World Cup ve spolupráci městem Tábor a hudebním festivalem Americké jaro. Je určena pro děti ve věku od 6 do 18 let. Základní kolo soutěže probíhá od 12. září do 1. listopadu 2020.

Město Tábor v letošním roce slaví 600 let od svého založení. K poctě tohoto výročí vytvořili hudebníci z celého světa novou aranž slavného chorálu Ktož jsú boží bojovníci ve verzi roku 2020. Odnoží tématu spojujícího muzikanty na všech kontinentech je hudební soutěž pro všechny děti základních a středních škol výhradně v České republice.

Soutěž je rozdělena do 3 kategorií pode toho, který stupeň základní školy soutěžící navštěvuje, nebo je-li již žákem střední školy:

  • Základka 1 (základní škola, 1. – 5. třída)
  • Základka 2 (základní škola, 6. – 9. třída)
  • Střední (střední škola)

Soutěž probíhá od 12. září do 1. listopadu 2020 jednoduchým způsobem přes webové stránky spoluorganizátora soutěže, celosvětové platformy pro vyhledávání talentů Music World Cup. Soutěžící se může zaregistrovat a nahrát svou verzi chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Lze ji zahrát na hudební nástroj nebo zazpívat, případně kombinovat obojí. Proces probíhá zdarma a hodnotí se především inovace a improvizace. Podmínky jsou uvedeny v dokumentu “Pravidla a podmínky účasti v soutěži Tábor600” v souborech ke stažení. Na vítěze čekají zajímavé ceny uvedeny tamtéž.

Soutěž je nastavena jako katalyzátor tvořivosti, inovace a improvizace. Má pomoci v soutěžích tyto dovednosti nastartovat nebo akcelerovat. Tvořivost, inovace a improvizace budou pro mladé lidi velice důležité, protože lze předpokládat, že se během života setkají jak s prvky umělé inteligence, tak s řešením různých aktuálních aspektů vývoje společnosti, jako jsou ekologie, sociální štěpení, potravinová krize, vojenské hrozby, globalizace světa kontra lokální specifika. Toto vše bude vyžadovat schopnost tvořit, improvizovat, inovovat, ale též zachovat si určitý spirituální rozměr osobnosti, aby lidstvo zůstalo funkční v trvale obyvatelném světě “nezvalcováno” zbytečnými technologiemi a scestnými ideologiemi.

Také kvůli těmto hodnotám se jako vhodné téma soutěže nabízí výběr písně z 15. století, který svým obsahem citelně promlouvá i v době současné.