Hudební festival středních pedagogických škol 2022

28. březen 2022
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Romana Dluhošová
Hudební festival středních pedagogických škol 2022

Ve dnech 24. – 26. března 2022 zavítal pěvecký sbor Střední pedagogické školy Kroměříž do Karlových Varů na 42. ročník Hudebního festivalu středních pedagogických škol.

V tomto malebném lázeňském městě se pod taktovkou Střední pedagogické školy, gymnázia a vyšší odborné školy, Karlovy Vary, příspěvkové organizace konal festival plný hudby. Soutěžní kategorie pro letošní ročník byly vypsány pro sólový zpěv klasický, sólový zpěv muzikálový a populár, malé vokální soubory, vokálně instrumentální soubory, pěvecké sbory dívčí a pěvecké sbory smíšené.

Naše škola se na festivalu prezentovala vystoupením v kategoriích sólový zpěv klasický, sólový zpěv muzikálový a populár a samozřejmě i v kategorii pěvecké sbory dívčí. Ve všech kategoriích zazářily naše zpěvačky, ale svým zpěvem si obdiv zasloužil i náš jediný zpěvák. Michaela Suchá (3. A) získala 1. místo za sólový zpěv klasický, 2. místo ve stejné kategorii Andrea Novotná (2. A). 2. místo v sólovém zpěvu muzikálovém, populáru si vyzpívala Klára Kouřilová (3. A), 3. místo Jaroslav Černý (2. A) a čestné uznání za přesvědčivé muzikálové provedení Klára Večerková (3. A). Co dodat? Víc sólových zpěváků jsme v Karlových Varech neměli… Ale porota si všimla i našeho vynikajícího hudebníka, sbormistra a klavíristy Jiřího Jablunky, kterého také ocenila čestným uznáním za strhující korepetici.

V kategorii pěvecké sbory dívčí náš pěvecký sbor opět nezklamal. Přestože se členové sboru naživo viděli až teprve v letošním školním roce, dokázali spolu s panem sbormistrem Jiřím Jablunkou a korepetitorkou Evou Kočařovou rozeznít kongresový sál hotelu Thermal nádhernými sbory i sóly v jednotlivých skladbách. Náš pěvecký sbor v této kategorii získal zlaté pásmo, a navíc i zvláštní ocenění za provedení sopránového sólového partu pro Michaelu Suchou (3. A) a Barboru Šťastnou (4. A).

A já jako bývalá členka Dívčího pěveckého sboru SPgŠ Kroměříž, tehdy pod vedením Jana Štěpánka? Znovu v Karlových Varech? Vrátila jsem se sem po letech se vzpomínkami na zlaté pásmo a obrovskou radost z úspěchu, kterou jsem tu zažila v roce 1986, a pak ještě jednou v roce 1988 při obhájení zlatého pásma na stejném festivalu. Dnes zažívám tu radost znovu. Gratuluji zpěvačkám i zpěvákovi, Evě a Jirkovi. Děkuji jim všem za skvělý hudební zážitek. S velkou úctou vnímám, že tradice úspěchů našeho pěveckého sboru z dob pánů Válka a Štěpánka pokračuje…

A jen tak na okraj, poděkování patří i našemu panu školníkovi, protože Luděk Helis je nejen laskavý školník, ale také výborný řidič autobusu, který nás bezpečně dovezl tam i zpět. Prostě skvělý tým. Tak zase příště…