Global Teacher Prize CZ zná semifinalisty letošního ročníku

4. duben 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Jana Cenková
Global Teacher Prize CZ zná semifinalisty letošního ročníku

Nezávislí hodnotitelé vybrali 32 semifinalistů letošního ročníku ceny Global Teacher Prize Czech Republic. Cena je určená pro inspirativní pedagogy. Vítězové letošního ročníku budou slavnostně vyhlášeni 2. června v prostorách Senátu PČR. Mezi vybranými semifinalisty je také pedagog z Gymnázia a jazykové školy Zlín Michal Mikláš.

Do letošního ročníku se přihlásili učitelé z veřejných i soukromých základních škol i pedagog ze školy, která je v režimu domácího vzdělávání. Ve srovnání s předchozími ročníky bylo letos mnohem více přihlášených učitelů z odborných škol. „Mezi přihláškami byli pedagogové z velkých škol i malých obcí. Jasně to ukazuje, že skvělí učitelé, kteří mohou být inspirací pro ostatní, jsou opravdu v celé České republice, že se dobré vzdělávání nekumuluje na jednom místě,” popisuje manažerka GTP CZ Hana Matoušů.

Samotnému přihlašování učitelů předcházely nominace od veřejnosti. Na cenu pedagogy navrhovali žáci, rodiče nebo kolegové, objevovaly se nominace i od celého pedagogického kolektivu školy. Mezi přihláškami byly velké rozdíly, někdo je měl stručné, jiné byly velmi obsáhlé.  „Z přihlášek je vidět, že učitelé už ví, že má účast smysl. Samotné vyplnění přihlášky je pro mnohé pedagogy velkou reflexí vlastní praxe,” dodává Hana Matoušů.

Nezávislí hodnotitelé teď ze semifinalistů musí vybrat desítku finalistů, ti budou známí 21. dubna. Vítězové letošního ročníku budou slavnostně vyhlášeni 2. června v prostorách Senátu PČR.

Statistika na závěr: mezi všemi přihlášenými bylo:

  • 39 mužů a 114 žen,
  • zastoupené byly všechny kraje,
  • nejvíc přihlášených bylo z Prahy, Středočeského a Moravskoslezského kraje.

Přehled všech semifinalistů najdete na webových stránkách Global Teacher Prize Czech Republic.