Ve středu 27. března 2019 se setkali středoškolští učitelé fyziky ve Střední škole průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti. Hlavní náplní setkání bylo sdílení dobrých zkušeností s fyzikálními měřeními.
Ing. Dušan Pelech vysvětlil účastníkům metodiku a postupy při provádění elektrotechnických měření, předvedl několik konkrétních měření i následné zpracování protokolů i jejich hodnocení.
Ing. Ladislav Famfulík prakticky předvedl metody kontroly měření ve strojírenství – tahovou zkoušku a její vyhodnocení, vrubovou zkoušku. Většina účastníků zde poprvé viděla metrový mikrometr.
Ing. Jana Horáková podrobně vysvětlila a předvedla metody výuky teorie i praxe PLC, vysvětlila fyzikální princip fungování čidel, účastníci si vyzkoušeli programování čidel na připravených modelech.
Všichni přítomní byli s průběhem a obsahem setkání velmi spokojeni. Viděli praktické využití teorie, kterou běžně vyučují. Někteří by si dokonce přáli přivést sem své žáky na exkurzi, případně na laboratorní měření.
Z diskuze jednoznačně vyplynulo, že laboratorní měření ve fyzice jsou nutná k získání praktických dovedností. Většina učitelů dává přednost zpracování protokolu z měření do sešitu před zpracováním na PC.
Velká spokojenost byla také s občerstvením, které na setkání připravili žáci hotelové školy.
Myslím, že setkání na SŠPHZ v Uherském Hradišti bylo přínosné pro všechny přítomné. Všem organizátorům patří velké poděkování za přípravu, práci a profesionální přístup.
RNDr. Dagmar Kučerová, vedoucí sekce SŠ Pedagogického kabinetu Fyzika
