Expedice Rumunskem do delty Dunaje žáků SOŠ a Gymnázia Staré Město

6. listopad 2019
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Soňa Patočková, Benedikt Chudík
Expedice Rumunskem do delty Dunaje žáků SOŠ a Gymnázia Staré Město

Rumunsko. Delta Dunaje. Bahenní sopky. Pohoří Rodna. Spaní ve stanu. Expediční kuchyně. Rodiště slavného Drákuly. To vše a ještě více viděli studenti SOŠ a Gymnázia Staré Město na expedici s poetickým názvem Rumunskem do delty Dunaje. Na zářijovou  expedici vyrazilo 32 statečných studentů, kteří během deseti dnů nacestovali téměř 3 400 km.

Rumunské putování začalo ranní zastávkou ve městě Sighișoara, které se proslavilo jako rodiště slavného Vlada Țepeșe, kterého známe pod jeho přezdívkou Drákula nebo Vlad Napichovač. Další zastávkou byl solný kras v Praidu, kde jsme obdivovali nejen slané bahno, ale i solné škrapy a bývalou štolu. První den rumunského putování jsme zakončili koupáním v termálu Perla Vlăhița, kde jsme také nocovali.

Další den jsme vyrazili k přírodním vývěrům síry a k sirné jeskyni. Pár statečných studentů chtělo okusit i místní sirné léčivé prameny, a tak se v sirných jezírkách koupali, a to i přesto, že teplota vody dosahovala maximálně 10 °C. Odpoledne jsme dorazili k bahenním sopkám, u kterých jsme také nocovali.

Naším cílem byla delta Dunaje, a tak jsme se vydali směrem k městu Tulcea, které bývá označováno jako „práh delty”. V Tulcey jsme navštívili Muzeum delty Dunaje a obdivovali jesetery, vyzu velkou či pelikány. Naším „domovem” v deltě se stala zahrada u Iacoba Phanoma ve městečku Sarichioi. Iacob je Lipovanem tělem i duší. Lipované jsou potomci Rusů, kteří utekli z Ruska poté, co nesouhlasili s náboženskou reformou. V Rumunsku jich žije asi 25 000 a jsou velmi hrdí na svůj původ. U Iacoba jsme si ráno užívali krásných východů slunce a také výletů na loďkách. Jeden z výletů vedl různými zákoutími kolem Svatojiřského ramena Dunaje, projížděli  jsme Uzlinským kanálem a obdivovali pestrou faunu i flóru delty Dunaje. Dalším cílem našeho výletu byl ostrov Popina, biosférická rezervace, kde žijí vzácné druhy ptactva a také jedovatý pavouk černá vdova.

Poslední noc v deltě Dunaje jsme strávili na písečné kose (písčitý výběžek) Gura Portitei, kde jsme nocovali přímo na pláži. Teplota vody v Černém moři byla nádherná, a tak jsme se odpoledne koupali. Po expediční večeři v Jurilovce jsme vyrazili nočním přejezdem do pohoří Rodna a Maramureš. Díky kvalitním silnicím jsme doputovali ke Cabaně Alpině nad ránem, a tím pádem začalo noční stavění stanů. Poté, co jsme se krátce vyspali, jsme navštívili město Borša, lanovkou vyjeli do pohoří Rodna a prošli se ke Koňskému vodopádu, prudkou cestou se „vyškrábali” na náhorní plošinu a poté obdivovali tradiční rumunskou salaš, kde jsme ochutnali místní ovčí sýr. Následně jsme krásnou hřebenovkou došli zpět ke Cabaně Alpina.

Poslední den v Rumunsku na nás čekaly dřevěné kostelíky, ženský klášter Bârsana a Veselý hřbitov v městě Săpânța, kde jsme si prohlédli dřevěné náhrobky, na kterých místní umělec ztvárnil osud zemřelého. Po krátké nákupní zastávce jsme se vydali vstříc domovu.

Bylo to krásných deset dnů strávených v rumunské krajině a rozhodně netradiční začátek školního roku. My, organizátoři, věříme, že se studentům expedice líbila, a také bychom jim všem chtěli poděkovat za pomoc během této úžasně dobrodružné cesty.

La Revedere, Romania