Exkurze žáků ZŠ Unesco do Terezína a Lidic

6. listopad 2019
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Petr Kočíř, Jan Vorba
Exkurze žáků ZŠ Unesco do Terezína a Lidic

Ve dnech 31. 10 – 1. 11. 2019 se 45 žáků a žákyň zejména devátých tříd ZŠ UNESCO zúčastnilo exkurze do bývalého židovského ghetta Terezín a do Památníku Lidice. Exkurze se uskutečnila díky spolupráci s Památníkem Lidice a Památníkem Terezín, která se rozvíjí už od roku 2005.

Byl připraven nabitý program:

První den

  • Přednáška o pronásledování Židů ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století
  • Prohlídka města Terezín (bývalého židovského ghetta) včetně Muzea ghetta s průvodcem Památníku
  • Film: Poslední motýl

Druhý den

  • Prohlídka Malé pevnosti Terezín s průvodcem (zde žáci uctili památku obětí položením věnce a zapálením svíček).
  • Beseda s pamětnicí paní Bohumilou Havránkovou, která byla od března 1943 do května 1945 ve věku 15-18 let v terezínském ghettu.
  • Odpoledne jsme se přesunuli do Památníku Lidice. Součástí programu byla prohlídka multimediálního muzea a pietního území bývalé obce Lidice, kde žáci uctili památku obětí lidické tragédie položením kytice a zapálením svíček k Pomníku dětských obětí války a Pomníku zavražděných lidických mužů.

Exkurze byla součástí vzdělávacích aktivit z projektu Po stopách totalitních režimů 20. století, který finančně podpořil Zlínský kraj a Terezínská iniciativa.

Průvodci Památníků Lidice a Terezín velmi chválili naše žáky a žákyně za znalosti a chování během exkurze. Proto všem zúčastněným moc děkujeme za vzornou reprezentaci školy a zájem o historii.

Věříme, že si děti z exkurze odnáší spoustu nezapomenutelných zážitků a poznatků, které využijí nejen v dalším vzdělávání, ale i v osobním životě.