Do více než 4000 škol míří Nástěnka bezpečného internetu

22. říjen 2021
Informatika
Autor/ka článku: MŠMT
Do více než 4000 škol míří Nástěnka bezpečného internetu

Safer Internet Centrum, jehož garantem je sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, rozešle koncem října do všech základních škol v České republice Nástěnku bezpečného internetu a další osvětové materiály, jejichž cílem je žáky a studenty populárně naučnou formou upozornit na možné nástrahy on-line světa a v případě potřeby jim pomoci tyto nestandardní situace řešit.

Balíček obsahuje Nástěnku bezpečného internetu, která shrnuje rady, jak se bezpečně chovat v kyberprostoru a předcházet tak nejčastějším problémům, které zde vznikají. Například, jak se bránit vulgaritám a výhrůžkám, jaké informace a materiály na internetu sdílet, jak předcházet sextingu, jak postupovat při on-line seznamování a odhalit falešné profily, jak zabezpečit mobilní telefon nebo jak nastavit bezpečné heslo a Wi-Fi. Na nástěnce jsou uvedeny také kontaktní údaje, kam se mohou děti v případě potřeby obrátit.

„Jen v loňském roce jsme řešili stovky případů různých forem kyberšikany, dětské pornografie či zneužívání dětí. Rádi bychom tato čísla minimalizovali, a proto budeme rádi, pokud školy nástěnku umístí na místo, kde se s jejím obsahem budou moci žáci dobře seznámit,“ apeluje na školy Martin Kožíšek, hlavní koordinátor projektu Safer Internet Centrum. Zároveň dodává: „Partnerům, kteří se zapojili do této distribuce, děkujeme, že nám pomáhají dělat Internet lepším místem pro naše děti.“

Celou akci podpořil Národní úřad pro informační a kybernetickou bezpečnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

O Safer Internet Centru

Hlavním cílem českého Safer Internet Centra je koordinovat a dále rozvíjet národní aktivity zaměřené na zlepšení on-line bezpečnosti dětí v České republice a v návaznosti na tuto činnost spolupracovat na mezinárodní úrovni. Projekt vznikl díky podpoře Evropské komise a jeho garantem je od roku 2019 sdružení CZ.NIC, správce české národní domény.

 

Zdroj: MŠMT

Soubory ke stažení