Do lavice kroměřížské Obchodní akademie usedl první ukrajinský středoškolák

23. březen 2022
Aktuality
Autor/ka článku: Lukáš Veselý, Růžena Vorlová
Do lavice kroměřížské Obchodní akademie usedl první ukrajinský středoškolák

V Kroměříži už studuje první ukrajinský středoškolák, který teprve před několika dny utekl před válkou. Jmenuje se Dimitrij a protože na Ukrajině studoval na ekonomické škole, mohl rovnou usednout do lavice kroměřížské Obchodní akademie.

Před válkou utekl sedmnáctiletý Dimitrij z Ukrajiny přes Polsko do Česka, protože tu pracoval jeho strýc. Shodou okolností se po svém příjezdu ubytoval v bytě zaměstnankyně kroměřížské Obchodní akademie. Nyní už kvůli kratšímu dojíždění do školy bydlí společně s dalšími ukrajinskými uprchlíky na místním středoškolském internátě.

Protože Dimitrij sám studoval podobně zaměřenou školu a umí trochu česky, usedl jako první ukrajinský středoškolák ve Zlínském kraji do lavic právě kroměřížské Obchodní akademie, kde mu pomáhají jak učitelé, tak spolužáci.

Seznámit se s Dimitrijem a jeho prvními školními zkušenostmi můžete prostřednictvím reportáže Českého rozhlasu Zlín.

Počty ukrajinských dětí na základních školách ve Zlínském kraji

Do školních lavic ve Zlínském kraji zasedlo k 21. březnu 2022 52 ukrajinských dětí. Podle informací zlínské radní Kateřiny Francové z hnutí STAN je v současné době ve Zlíně nejvíce ukrajinských žáků na Základní škole Okružní a chodí do tříd s českými dětmi. Žádnou speciální třídu určenou pouze pro ukrajinské děti zatím ve Zlíně nezřídili. Podle Francové o tom ale spolu s řediteli jednají, a vytipovávají proto školy, které by na to měly dostatečné kapacity. Kromě toho také sepisují seznam možných ukrajinských učitelů. Podle ní ale o školy ve Zlíně zatím není příliš velký zájem, ovlivněné to může být i tím, že ukrajinské děti mají devadesát dní (tedy tři měsíce) na to, aby je rodiče zapsali.

Některé školy připravily pro ukrajinské děti speciální vzdělávací program. Je to například Základní škola ve vsetínském Luhu. Tam se snaží, aby děti nejprve porozuměli češtině. Proto jsou zatím všichni Ukrajinci ve třídě spolu. Začleňování do běžných tříd mezi české žáky škola podle jejího ředitele Petra Kořenka plánuje, vše by ale mělo být postupné. Záležet proto podle něj bude na tom, jak dlouho bude ukrajinským dětem trvat získání základních znalostí češtiny.

 

Zdroj: Český rozhlas Zlín