Czech-American TV chystá za podpory studentů Zlínského kraje pořady o vaření a původních významech příjmení

21. září 2020
Aktuality
Autor/ka článku: Adéla Kousalová
Czech-American TV chystá za podpory studentů Zlínského kraje pořady o vaření a původních významech příjmení

Pořad o vaření typických českých a moravských pokrmů a projekt o původních významech českých a moravských příjmení – tyto novinky aktuálně chystá americká kabelová televize Czech-American TV (CATVUSA). Připravovat je bude ve spolupráci s Gymnáziem a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky Zlín a Střední uměleckoprůmyslovou školou Uherské Hradiště, za podpory Zlínského kraje.

„Gastronomie je nedílnou součástí cestovního ruchu, krajové speciality dokáží přilákat do regionu spoustu turistů. A těm má Zlínský kraj i v tomto ohledu co nabídnout. Chystaný pořad navíc našim divákům ukáže, jak si jídla ze Slovácka, Valašska a Hané připravit také doma,“ vysvětlil cíle jedné z chystaných novinek John Honner, americký televizní producent českého původu a ředitel Czech-American TV.

Ke vzniku druhého pořadu s názvem GENEALOGY, který bude věnován původním významům českých příjmení přeloženým do angličtiny, inspirovala Johna Honnera osobní zkušenost. „Ve Spojených státech amerických je mnoho lidí s českými kořeny, kteří ale neví, jaký význam mělo jejich příjmení v domovině předků. Ti, co mě znají, se mě na to ptají. Vysvětloval jsem například, že příjmení Dvorak znělo původně Dvořák a šlo o označení lidí, kteří se pohybovali u dvora, například panovnického. Češi to asi ví, ale ne už Američané s českými kořeny. A jim především chceme novým projektem význam jejich příjmení ozřejmit,“ konstatoval John Honner. Dodal, že projekt GENEALOGY bude umístěn na webových stránkách televize www.catvusa.com.

Tvorba nových pořadů má velkou podporu Zlínského kraje, který s Czech-American TV už 16 let spolupracuje, což letos ocenil i udělením Pamětního listu a oficiálním poděkováním pracovníkům této televize. „Naší spolupráce si velmi vážíme. Víme, že Czech-American TV dělá Zlínskému kraji a celé České republice úžasnou reklamu, vždyť její vysílání sleduje dva a půl milionu domácností v 60 amerických městech a další desetitisíce na internetu. Chystané seriály považujeme za výborný nápad a jsme rádi, že budou vznikat i za přispění studentů a pedagogů škol, které jako kraj zřizujeme,“ prohlásil Petr Gazdík, radní Zlínského kraje pro oblast školství.

Pro studenty škol ve Zlínském kraji je spolupráce s Czech-American TV cennou profesní zkušeností. Umožňuje jim natáčet a následně zpracovávat zajímavá témata s tím, že výsledek jejich práce uvidí početné publikum. „Díky této spolupráci si osvojují principy televizní, ale i producentské práce. Pro některé z nich může jít o tak zásadní zkušenost, že se pracovně vydají právě tímto směrem. Cenné je i to, že naši studenti komunikují s kolegy ve Spojených státech amerických a vlastně i s diváky Czech-American TV v angličtině,“ upozornil Petr Gazdík.

První díly pořadu o vaření a projektu o příjmeních by měly být hotové v příštím roce. Diváci, a to i z České republiky, se s nimi budou moci seznámit ve vysílání Czech-American TV a na webu www.catvusa.com.

Czech-American TV vznikla v roce 2003. Současný tým, který vysílání pomáhá utvářet, je složený z více než čtyřiceti mediálních profesionálů. Cílem televizní stanice je rozšíření povědomí o České republice, regionech, památkách a kultuře. Vysílání má formu videodokumentů, které jsou doprovázeny anglickým výkladem.

City of Zlin – Bata Villa, Congress Center, Parks, ZOO, Lesna Chateau, Art Gallery, Museum

Zdroj: Zlínský kraj