Mezinárodní setkání projektu ERASMUS+ „Poselství Picassa stále žije v aktivním občanství“

29. červen 2022
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Markéta Mastešová
Mezinárodní setkání projektu ERASMUS+ „Poselství Picassa stále žije v aktivním občanství“

Ve dnech 29. května až 4. června 2022 se žáci a žákyně Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín v polském hlavním městě Varšavě zúčastnili čtvrtého a posledního mezinárodního setkání projektu ERASMUS + „Poselství Picassa stále žije v aktivním občanství“.

Po nedělním příjezdu do Varšavy jsme se tak znovu setkali s našimi zahraničními přáteli. Náš mezinárodní týden jsme zahájili nacvičením divadelního představení „Malabares de cubismo“ („Kejkle kubismu“), které měli možnost shlédnout žáci polské základní školy. Pondělní večer jsme pak strávili seznamováním s našimi hostiteli.

Druhý den jsme začali v Národním muzeu ve Varšavě, kde jsme, rozděleni do týmů, mezi sebou soutěžili se svými znalostmi o umění. Ve stejných týmech jsme pokračovali odpoledne, kdy jsme podle mapy hledali nejdůležitější varšavská zákoutí a památky, navštívili jsme tak královský hrad, Koperníkovo muzeum, varšavskou mořskou pannu nebo sloup krále Zikmunda III. Na závěr dne jsme měli možnost ochutnat tradiční polské pirohy. Středa byla sice ve znamení deště, ale ani ten nás nezastavil od tradičního sprejování zdi, kdy jsme ztvárnili Picassovo dílo Guernica obohacené o logo projektu. Celý den jsme završili návštěvou multimediálního parku fontán a procházkou noční Varšavou. Ve čtvrtek jsme poznávali historii Starého města, navštívili varšavskou univerzitní knihovnu a odpoledne zavítali do parku Lazienski, známého pro svůj zámek na vodě. Po procházce parkem jsme ještě navštívili muzeum moderního umění. V pátek zrána nás čekala malba látkových tašek ve stylu Picassa, závěrečná tvorba projektového videa a slavnostní rozloučení.

Opravdové rozloučení ale nastalo až večer, kdy jsme opět navštívili multimediální park fontán, tentokrát s hudební a světelnou show. V sobotu ráno jsme se pak opět přesunuli na hlavní nádraží a po cestě domů vstřebávali nové zážitky.