Čtvrťáci z Dolní Lhoty jsou v učení jazyků nejlepší v Zlínském kraji

23. listopad 2022
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jana Čikelová, WocaBee
Čtvrťáci z Dolní Lhoty jsou v učení jazyků nejlepší v Zlínském kraji

Žáci a žákyně ze Základní školy a Mateřské školy v Dolní Lhotě v okrese Zlín zvítězili v krajském kole mezinárodní soutěže v učení cizích jazyků s názvem Jazykový WocaBee šampionát. Soutěž probíhá výhradně online v aplikaci WocaBee na učení slovíček pro školy. Do čtvrtého ročníku šampionátu se zapojilo rekordních téměř 90 000 žáků a soutěží v něm třídy ze základních a středních škol z celé České republiky.

Žáci a žákyně ze Základní školy a Mateřské školy v Dolní Lhotě v okrese Zlín po svém vítězství ve Zlínském kraji postoupili do celostátního kola, které vyvrcholí 23. listopadu 2022. Mají tak šanci získat pro svou školu 60 000 Kč na modernizaci vyučování a postoupit do česko-slovenského finále.

WocaBee (www.wocabee.app) je webová aplikace pro učení cizích slovíček pro školy. Funguje velmi jednoduše – učitel průběžně zadává do aplikace balíky slovíček, které si žáci procvičují 10 různými metodami. Aplikaci již využilo téměř 300 000 žáků a učitelů v České republice i v zahraničí, přičemž průměrné hodnocení dosahuje 5 z 5-ti hvězdiček.

Jazykový WocaBee šampionát v učení cizích slovíček probíhá na českých i slovenských školách již počtvrté. V soutěži se hodnotí píle v učení se slovní zásoby, o které vypovídají body získané za procvičování slovíček v aplikaci, tzv. WocaPoints. V jednotlivých kolech soutěže vítězí třídy, které získají nejvyšší průměrný počet WocaPoints na jednoho žáka. Třída tak soutěží jako tým a v šampionátu si na rozdíl od jiných školních soutěží své znalosti zlepšují všichni žáci ve třídě.

Do celostátního kola soutěže se probojovala třída čtvrťáků ze Základní školy a Mateřské školy Dolní Lhota z okresního a krajského kola v konkurenci 200 zapojených tříd. V krajském kole soutěže dosáhly v průměru až 2130 bodů, tzv. WocaPoints na jednoho žáka. Pro lepší představu – každá správná odpověď při procvičování slovíček v aplikaci znamená zisk přibližně 2 WocaPoints. Čtvrťáci z Dolní Lhoty se během dosavadního trvání soutěže naučili již 789 nových slovíček.

Paní učitelka Hana Hlavičková, která ve třídě vyučuje anglický jazyk, komentuje soutěž a výkon svých žáků následovně: “Děti s WocaBee rády pracují už od třetí třídy a účast v soutěži byla pro ně nová výzva. Úspěch našich žáků čtvrté třídy ve WocaBee šampionátu je pro nás všechny velmi milým a zároveň silně motivujícím impulsem k dalšímu studiu angličtiny!”

Vítězové krajských kol aktuálně soutěží v celostátním kole Jazykového WocaBee šampionátu, které vyvrcholí ve středu 23. listopadu. Nejlepší třída z České republiky získá kromě zajímavých věcných cen i atraktivní výhru pro školu – 60 000 Kč na modernizaci vyučování. Zároveň postupuje do bonusového česko-slovenského finále soutěže, které se uskuteční za týden.

Organizátor soutěže a autor aplikace WocaBee Michal Ošvát hodnotí aktuální ročník soutěže následovně: “Čtvrtý ročník Jazykového WocaBee šampionátu je z pohledu účasti škol rekordní – do soutěže se zapojilo až 90 tisíc žáků z celé České a Slovenské republiky. Vítězství čtvrťáků ze Základní školy a Mateřské školy Dolní Lhota je tak ještě cennější než kdykoli předtím. Nejdůležitějším výsledkem v šampionátu je ale motivace k učení a stovky naučených nových slovíček, které si žáci skutečně zapamatují. Přejeme všem mnoho další radosti z učení cizích jazyků.”

Dosavadní výsledky soutěže jsou dostupné na www.wocabee.app.