Čtenářská gramotnost s canisterapií

13. listopad 2023
Český jazyk a cizí jazyky
Autor/ka článku: Petra Benešová
Čtenářská gramotnost s canisterapií

Čtenářská gramotnost s canisterapií se ve Zlínském kraji již hezky zabydlela. Co to vlastně je a jak celý program probíhá? Bratrstvo psích tlapek z. s. nejen, že vydalo za dobu svého šestiletého působení již dvě své vlastní publikace o životě se psy, ale také má v portfoliu několik canistarapeutických programů pro základní i mateřské školy. Nově také programy realizují v domovech pro seniory s pečovatelskou službou. Mezi nejoblíbenější patří bezpečná interakce dětí a psů, psí profese a v poslední době právě čtenářská gramotnost s canisterapeutickým psem.

Pokud máte ve třídách děti, které nerady čtou, mají problém se čtením, nebo se třeba jen nesoustředí, program Bratrstva psích tlapek přichází s řešením, jak je ke knihám a čtení dovézt.

Ve spolupráci s canisterapeutickým týmem lektorka dětem čte a učí je reagovat na text, který slyší. Ve třídách základních škol děti čtou již samy. Současně si rozvíjí slovní zásobu a jsou vedeny k samostatnému úsudku. Děti spoluvytvářejí pokračování příběhu a k tomu jim pomáhá čtyřnohý parťák. Přítomnost psa, který malé posluchače zklidňuje a přitahuje jejich pozornost je vítaným zpestřením, ale také terapeutickým prvkem. Odbourává strach, stud a uvolňuje napětí. Děti s vadami řeči nebo poruchami chování se cítí v bezpečí a postupně se zklidňují a jejich projev se zlepšuje. Během čtení si psa hladí, češou, nebo mu ukazují obrázky, čtou mu. Menší děti pak pejskovi převypráví text, který slyšely, je to jejich nový kamarád, který se zájmem poslouchá.

V některých třídách dokonce žáci po ukončení programu malují obrázky, které vystihují obsah příběhu. Bratrstvo psích tlapek se může pochlubit mnoha ilustracemi, které dostává od dětí. Během letošního roku realizovali desítky takových programů a v příštím roce se chystají na další. Již nyní vymýšlejí nové příběhy a interaktivní prvky, kterými čtenářskou gramotnost oživí. Krásným počinem je také společné mezigenerační čtení seniorů a dětí, kdy si čtou navzájem a společně dotvářejí příběh, povídají si o postavách a senioři vše doplňují svými vzpomínkami. Je to krásná souhra generací, která byla v minulosti přirozenou, ale bohužel v současné době se pomalu vytrácí díky novým technickým vymoženostem.

Pokud byste se chtěli zapojit do tohoto konceptu, kontaktujte Bratrstvo psích tlapek na www.bratrstvopsichtlapek.cz.