Řešení životní situace
Chcete se odvolat proti rozhodnutí ředitele školy o výsledku přijímacího řízení do 1. ročníku vzdělávání ve střední škole?
POZOR! Odvolání proti rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení má specifická pravidla, která upravuje školský zákon. Podat odvolání je nutné nejpozději do 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí. Odvolání se podává u ředitele střední školy, který rozhodnutí vydal. Podat ho můžete tak, že ho předáte osobně řediteli školy nebo prostřednictvím pošty. Lhůtu dodržíte, pokud odvolání předáte poště v poslední den lhůty. Odvolání podává zákonný zástupce (rodič) nebo žák, pokud je zletilý, a podepíše ho.
Chcete se odvolat proti rozhodnutí ředitele školy v jiné věci než je výsledek přijímacího řízení do 1. ročníku vzdělávání ve střední škole?
Jakékoliv jiné odvolání než odvolání proti rozhodnutí ředitele školy o výsledku přijímacího řízení se řídí správním řádem. Odvolací lhůta činí 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí. Odvolání se podává u ředitele střední školy, který rozhodnutí vydal. Podat ho můžete tak, že ho předáte osobně řediteli školy nebo prostřednictvím pošty. Lhůtu dodržíte, pokud odvolání předáte poště v poslední den lhůty. Odvolání podává zákonný zástupce (rodič) nebo žák pokud je zletilý a podepíše je! Do té doby, než bude vydáno rozhodnutí o odvolání, vám zůstávají vaše dosavadní práva, ale i povinnosti.
Další informace k tématu
Během svého vzdělávání se setkáváte s nejrůznějšími druhy rozhodnutí, která vám ředitel školy vydává. Některá jsou pro vás pozitivní – jsou vydána ve váš prospěch, ředitel vyhovuje vaší žádosti, něco vám umožňuje (např. rozhodnutí o přijetí ke vzdělávání, povolení individuálního vzdělávání ap.). Jiná rozhodnutí už pro vás mohou být méně příjemná – vaši žádost zamítají nebo vám dokonce nějaké právo odebírají (např. rozhodnutí o nepřijetí ke vzdělávání, zamítnutí žádosti o přestup, o přerušení vzdělávání, o opakování ročníku, rozhodnutí o podmíněném vyloučení nebo vyloučení žáka ze školy ap.). Pokud s takovým rozhodnutím nesouhlasíte, máte právo se proti němu odvolat. Odvolání je řádným opravným prostředkem, kterým lze napadnout ještě nepravomocné rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že správní orgán vyššího stupně pak rozhodnutí ředitele školy přezkoumává, může dojít k závěru, že odvolání je důvodné, napadené rozhodnutí zruší a celou věc vrátí řediteli školy zpět k dalšímu řízení nebo rozhodne ve věci sám. Proti rozhodnutí o odvolání se pak odvolat již nelze. V oblasti školství má odvolací proces různé podoby, a to v závislosti na věci, ve které je rozhodováno.
Co musí odvolání obsahovat?
Z odvolání musí být patrno, kdo je činí: jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, případně jiná doručovací adresa účastníka řízení – žáka, jehož se rozhodnutí ředitele školy týká.
Dále musí být v odvolání uvedeno, jaké věci se týká, proti kterému rozhodnutí směřuje, případně co je v rozhodnutí nesprávné nebo co bylo nesprávné v řízení, které vydání rozhodnutí předcházelo. Pokud v odvolání neuvedete, v jakém rozsahu rozhodnutí napadáte, pak platí, že se domáháte zrušení celého rozhodnutí.
Odvolání musí obsahovat podpis osoby, která odvolání podává. V případě, že je žák nezletilý, odvolání podává a podepíše zákonný zástupce.
Odvolání musí obsahovat označení správního orgánu, kterému je určeno, tedy název školy, případně jméno ředitele, který rozhodnutí vydal. Ten pak může vašemu odvolání sám vyhovět, v opačném případě je povinen odvolání i s celým spisem postoupit nadřízenému správnímu úřadu, v tomto případě krajskému úřadu.
Odvolání má odkladný účinek, což znamená, že odkládá právní moc vydaného rozhodnutí.
Rozhodnutí o odvolání je konečné, proti němu se již odvolat nelze. Rozhodnutí odvolacího správního orgánu je v právní moci, jestliže bylo oznámeno tomu, kdo se odvolal.
Podané odvolání lze vzít zpět, pokud tak učiníte do vydání rozhodnutí odvolacího orgánu. Jestliže vezmete odvolání zpět, už je však nemůžete podat znovu. Řízení o odvolání je dnem vzetí zpět zastaveno a následující den nabývá napadené rozhodnutí právní moci.