České slovníky pro děti z Ukrajiny

2. květen 2022
Informace k Ukrajině
Autor/ka článku: Jana Cenková
České slovníky pro děti z Ukrajiny

Vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině jsme pro vás připravili souhrn česko-ukrajinských slovníků, které lze použít do výuky především v mateřských a základních školách.

Akademická malířka Zdenka Krejčová,  která rovněž ilustrovala několik čítanek pro základní školy, vytvořila více než 300 obrázků pro Český slovník pro děti z Ukrajiny. Dvanáctiletý Michal Vránek  k nim přečetl více než 700 výrazů v kratičkých větách.

Každý obrázek je doplněn textem. Slovník je rozdělen na 32 témat (rodina, škola, domov, povolání, doprava, hračky, barvy, počasí …). Překlad do ukrajinského jazyka je v závěru každého tématu a jeho autorem je Oleksandr Zarevo. Dětem to může trošku pomoci při studiu českého jazyka.

Celý dvouhodinový program je k dispozic na platformě Youtube.

 

Další slovník s názvem Dítě v pohybu vytvořila Věra Smejkalová ve spolupráci s Českou obcí sokolskou. Slovník má pomoci učitelům mateřských a základních škol, případně vedoucím sportovních institucí, které v souvislosti s válkou na Ukrajině a s uprchlickou krizí mají ve svých třídách a kolektivech ukrajinské děti, které neumí česky. Slovník naleznete níže v souborech ke stažení.

 

Booklety k frázím a slovíčkám – odkaz obsahuje pdf soubory s tématy Základní fráze, První setkání, Rodina, Ve školce, Ve škole, U lékaře a další. Materiály byly převzaty z Facebooku Biba Machatová a autorem je metodický tým ze společnosti EDUA Group.

 

Soubory ke stažení