Březen měsíc čtenářů v krajské knihovně ve Zlíně nabízí pestrý program pro celou rodinu

5. březen 2024
Aktuality
Autor/ka článku: Gabriela Winklerová
Březen měsíc čtenářů v krajské knihovně ve Zlíně nabízí pestrý program pro celou rodinu

Březen je měsíc tradičně spojený s knihovnami a podporou čtenářství. Původně od roku 1955 MĚSÍC KNIHY, od roku 2009 MĚSÍC ČTENÁŘŮ. Každoročně se do akce zapojuje přes 300 knihoven z celé České republiky s cílem propagovat činnost knihoven, nabídnout nové, moderní služby a dát o sobě vědět.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně u této příležitosti připravila program opravdu nabitý akcemi pro všechny věkové i zájmové skupiny. Čtenáři se mohou těšit na besedy se zajímavými hosty, čtenářské kluby, autorské i scénické čtení, bazary knih, soutěž, Večer s Andersenem, tvořivé dílny, celou řadu kurzů nebo vyhlášení čtenáře roku – letos se bude oceňovat „největší čtenář z řad nejmenších“. Kompletní program zájemci najdou na webu Knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, pokud můžeme vybrat několik tipů, doporučujeme následující:

20. března od 17.00 v ústřední knihovně talk show Petr Fejk: Jak se dělá zoo. Diváci se mohou těšit na povídání o těžkých začátcích, o povodni a o tom, jak se ze staré zoo stala jedna z 10 nejlepších na světě. Čeká je plno výjimečných zkušeností a příběhů se zajímavými zvířaty a lidmi, doplněných o projekci unikátních fotografií. Chybět nebude autogramiáda a prodej knih s osobním věnováním.

Ani letos se březen neobejde bez Večera s Andersenem, tentokrát na téma Malý chemik. Vypukne v pátek 22. března od 17 hodin v ústřední knihovně, v knihovně Jižní Svahy a Podlesí. Na děti čekají zábavné chemické pokusy, některé z nich se podívají do skutečné chemické laboratoře. Program je připraven ve spolupráci s Fakultou technologickou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Knihovna Jižní Svahy si připravila opravdovou lahůdku pro fanoušky scénického čtení. 26. března od 17.00 na scénu nastoupí populární Listování s titulem Markéty Lukáškové Losos v kaluži. Diváky čeká ryzí dámská jízda! Věra Hollá, Pavla Dostálová (alt. Bára Jánová) a Markéta Lukášková naservírují příběh cynické Báry, která rozhodně není typ holky, která se ráno probudí se sexy rozcuchem, protáhne se a na první pokus vyfotí #nomakeup selfie, za kterou dostane 200 lajků, než dojde do koupelny. Je spíš ten typ holky, která se ráno bojí podívat do zrcadla, na zůstatek účtu a do lednice. Její život se otočí vzhůru nohama, když jí umře babička a „odejde do nebe“. Bára ale zjistí, že smrtí nic nekončí, naopak jí všechno začíná!

V knihovnách Díly, Jižní Svahy, Malenovice a Podlesí bude celý březen probíhat bazar knih Dejte knihám druhou šanci. Pro všechny, kteří hledají zajímavou knížku do své knihovničky nebo je jim naopak líto vyhodit knihy, které již nepotřebují. Ti všichni mohou přinést knihy, které budou k dispozici ostatním čtenářům nebo si zdarma odnést ty, které je zaujmou.