Asistenti pedagoga jsou smysluplnou součástí třídy

5. únor 2021
Krajský akční plán rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje
Autor/ka článku: Jana Galová
Asistenti pedagoga jsou smysluplnou součástí třídy

Ve čtvrtek 4. února odpoledne se uskutečnil webinář pořádaný v rámci projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje (KAP). Jiří Luka se v něm věnoval tématu hodnotového vzdělávání a spolupráci mezi učitelem a asistentem pedagoga.

Na vzdělávání určené asistentům pedagoga, učitelům/učitelkám a pracovníkům školních poradenských pracovišť se přihlásily necelé tři stovky účastníků ze základních a středních škol v kraji. „Zájem o vzdělávání asistentů pedagoga je značný. Jsem ráda, že je tomu tak i tentokrát. Školy by měly být prostorem, kde děti i dospělí mohou rozvíjet základní lidské hodnoty zaměřené na dobré vztahy, společenství, pěstování pozitivního náhledu na život. To jsou myslím stále aktuální témata,“ sdělila radní pro oblast školství a kultury Zuzana Fišerová.

Třetí ze série dvouhodinových webinářů byla zaměřená na hodnoty ve vzdělávání. Bývalý ředitel Open Gate School, Zlatý Ámos 2004, kouč a lektor Školy Cyril Mooney Jiří Luka mluvil o pokoře, respektu, důvěře mezi učitelem a asistentem pedagoga, což se pak přirozeně odráží ve vztazích ve třídě. Účastníci ve zpětných vazbách ocenili nadšení a entuziasmus lektora. Líbil se jim jeho praktický přístup, tipy, co lze udělat pro spokojenost dětí i dospělých ve školním prostředí, využití mnoha sebe reflektivních nástrojů i modlitba svatého Františka z Assisi na závěr.

Některé z myšlenek, které zazněly:

  • asistenti pedagoga jsou jako zdravotní sestry ve školském systému, přístav v bouři, klidná síla,
  • když chceme předávat hodnoty, sami bychom měli vést vyrovnaný život,
  • spolupráce učitele a asistenta pedagogova jako nástroj hodnotového vzdělávání,
  • vztahy ve třídě zrcadlí vztah učitele a asistenta pedagoga,
  • hodnoty ve vzdělávání a v týmu asistenta pedagoga a učitele – pokora, respekt, důvěra,
  • komunikace s rodiči – koučovací metoda PIN (parafráze, informace, návrh řešení),
  • tipy na aktivity pro spokojenou třídu – ranní oáza (písničky, příběhy, práce s textem, reflexe hodnot, sdílení), přestávkový čas (být s dětmi), letní tábory, výlety, kroužky, výklad je pouze jedna z mnoha metod, více teambuildingových aktivit,
  • hodnoty jsou součástí klíčových kompetencí (gramotnosti, měkké dovednosti, hodnoty).

Další plánovaný webinář pro asistenty/asistentky pedagoga:

  • Vhled do jednání dětí v náročných životních situacích, zvláště v sociální sféře (Petr Jarolímek), Integrace cizinců z pohledu Krajského úřadu Zlínského kraje (Olga Vallová) – 18. 2. 2021

Informace o konání webináře a způsobu přihlášení bude zveřejněna na portálu Zkola.cz nebo je možné se informovat u Jitky Šimkové, tel. 577 043 745, 731 555 064.