Animág rozzářil plátno kina Nadsklepí

9. červen 2023
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Jana Vítková
Animág rozzářil plátno kina Nadsklepí

Město Kroměříž po sedmé přivítalo nadějné mladé animátory z celé České republiky. V úterý 30. května proběhlo letošní finále celostátní soutěže Animág Kroměříž 2023, která přilákala do Kroměříže tři desítky tvůrců ze základních i středních škol z Česka i ze slovenského Popradu. Pořadatel VOŠPS a SPgŠ Kroměříž po kovidovém online formátu opět navázal na prezenční způsob vyhlašování výsledků soutěže, ve které o přízeň poroty usilovalo přes 150 snímků autorů ve věku 6-19 let. A bylo se na co dívat.

Porotci po dvoukolovém hodnocení udělili ocenění, autoři si odnášeli hodnotné ceny věnované kroměřížskou firmou Plastika a. s. Celkem bylo rozdáno šest hlavních cen a šest zvláštních ocenění.

Díky podpoře MŠMT a města Kroměříže se v půli května uskutečnila i klasická divácká přehlídka pro veřejnost, proběhlo velké online hlasování pro divácky o nejúspěšnější film. Cenu diváků získal snímek JARO od animačního týmu ze ZUŠ Ledeč nad Sázavou.

Snaha organizátorů je stále stejná – přilákat ke klasické animaci žáky základních a středních škol a odměnit jejich tvůrčí snahu možností uvidět své filmečky na velkém plátně kina. A finále v kině Nadsklepí se vydařilo. Právě zde měli mladí animátoři příležitost setkat se s porotci, proběhl rozborový workshop uvedených snímků a vzájemně si všichni přítomní předávali inspiraci pro další ročníky.

Jak potvrdil i jeden z odborných porotců Milan Šebesta, kvalita snímků a celkový zájem dětí a mládeže o kroměřížskou soutěž Animág je nadějí, že o klasickou animaci bude i díky nastupující generaci dobře postaráno.