Akce Hravě záchranářem učí děti zvládat krizové situace i to, jak jim předcházet

23. duben 2024
Aktuality
Autor/ka článku: Soňa Ličková
Akce Hravě záchranářem učí děti zvládat krizové situace i to, jak jim předcházet

Prvních osm základních škol navštívilo 22. dubna akci „Hravě záchranářem aneb Týden bezpečnosti Zlínského kraje”, kterou pořádá hejtmanství ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému. Cílem je, aby děti získaly zábavnou formou základní znalosti a dovednosti potřebné ke zvládání běžných nástrah i mimořádných událostí.

Akce odstartovala dnes ráno na platformě 14/15 BAŤOVA INSTITUTU a potrvá do pátku. Během pěti dní se na stanovištích hasičů, policistů, strážníků městské policie, zdravotníků a Besipu vystřídá zhruba tisícovka třeťáků ze 39 základních škol z kraje.

„Chceme přispět k bezpečnosti v našem kraji, a proto akci Hravě záchranářem pořádáme. Předcházet nehodám a nešťastným událostem můžeme nejen obezřetností, ale také prevencí, se kterou je potřeba začínat už odmala. Děkuji všem partnerům, kteří se s námi na organizaci akce podílí,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Zábavný kurz „Hravě záchranářem“ trvá čtyři hodiny. Děti se během nich seznámí s prací jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a budou si moci také prohlédnout vozidla, techniku a další speciální vybavení, které jednotlivé složky při své práci používají. Připraveno je pro ně i mobilní dopravní hřiště.

„Malí záchranáři se například dozví, jak je důležité používat bezpečnostní pásy i to, proč je potřeba mít v autě správně uložené věci. Policisté jim také připomenou význam cyklistické přilby a vysvětlí rizika poslouchání hudby ve sluchátkách při přecházení silnice. Hasiči žákům zase poradí, jak doma předejít požáru nebo jak správně uhasit hořící hrnec. Základy první pomoci je pak provedou zdravotničtí záchranáři,“ uvedl náměstek hejtmana Lubomír Traub, který je iniciátorem akce.

Mezi partnery akce patří Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, Krajské ředitelství policie Zlínského kraje, Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje, Městská policie Zlín, Barum Czech Rally Zlín nebo Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Zdroj: Zlínský kraj