5 tipů, jak připravit sebe i dítě na vstup do ZŠ

2. září 2023
Základní a základní umělecké školy
Autor/ka článku: Adéla Hronová, manažerka Školy Populo
5 tipů, jak připravit sebe i dítě na vstup do ZŠ

Přechod z předškolního vzdělání na 1. stupeň základní školy je velký krok nejen pro děti, ale i pro samotné rodiče. Dali jsme pro vás proto dohromady 5 tipů, jak přestup ze školky do školy co nejlépe zvládnout.

Připravte dítě předem na změnu režimu

Mluvit a zase mluvit, to je pravidlo číslo jedna. Mluvte s dítětem o tom, co ho ve škole čeká a vysvětlete mu, jak bude probíhat 1. školní den i následující dny. Poučte ho předem o pravidlech, která ve škole jsou. Pomůžete mu tím zmírnit obavy z nastupující školní docházky.

První měsíce dělejte úkoly spolu s dítětem

Místo odpoledního hraní úkoly. Matematika, prvouka, český jazyk. Nástup do první třídy může být pro některé děti vyčerpávající. Po dopoledním soustředění ve škole se totiž dítě musí soustředit i odpoledne doma. Vyhraďte si každý den na dítě minimálně hodinu a dělejte úkoly s ním. Ptejte se, jak to ve škole šlo, zda všemu rozumí a buďte mu oporou.

Potřebujete doučování?

Ve Škole Populo doučujeme všechny předměty základních škol. Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit a my vám vybereme zkušeného lektora, který povede individuální lekce dle úrovně vašeho dítěte.

Podporujte v dítěti tvořivost a elán do učení

Každé dítě je šikovné na něco jiného. Jednomu jdou skvěle počty, druhé vyniká v rukodělných činnostech a třetí krásně zpívá. Bohužel, hodiny ve škole jsou jasně dané a omezené časem. Proto doporučujeme talent rozvíjet i ve volném čase. Pokud dítě baví výtvarná výuka, přihlaste ho na odpolední kurzy nebo hodiny do uměleckých škol.

Nastavte si doma režim, ať se z toho nezblázníte

Chystání svačiny a aktovky do školy, podepisování úkolů, výběr oblečení, kontrola žákovské knížky. Úkolů, které se pojí ke školní docházce je spousta – jak pro rodiče, tak pro děti. Čas i nervy ušetříte, pokud si úkoly rozdáte předem. Každé odpoledne nebo večer ve spolupráci s malým studentem připravte:

  • úkoly na další den
  • připravte se na písemky a diktáty
  • dejte na hromádku oblečení na druhý den
  • nachystejte aktovku (sešity, učebnice, cvičební úbor…)
  • udělejte svačinu a pití na další den
  • zkontrolujte žákovskou knížku
  • řekněte si, co vás čeká další den (vyzvedávání ze školy, odpolední program)

Plave žák v probírané látce? Pomůže vám doučování

Je vaše dítě lehce pozadu nebo nestíhá probíranou látku? Od toho je tady Škola Populo! Doučujeme po celém Česku online i naživo. Stačí nás kontaktovat a o vše další už se postaráme my. Mrkněte, jaké předměty doučujeme a vykročte do nového školního roku pravou nohou.

 

Zdroj: Škola Populo