27 seniorů společně vytvořilo víc než jen adventní město

24. listopad 2022
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Petra Benešová, NF Řemeslo pomáhá
27 seniorů společně vytvořilo víc než jen adventní město

Třetím pokračováním tvořivých dílen v Senior Otrokovice ukončili letošní rok zástupci Nadačního fondu Řemeslo pomáhá vytvořením adventního města.

„Všichni jsme se na dnešní den těšili. Připravili jsme totiž pro seniory překvapení. Tentokrát s námi nemohli učni a pedagogové ze SOŠG Staré Město, protože připravují dny otevřených dveří v jejich škole, ale o to víc jsme si dali záležet, aby se vše povedlo a vzniklo něco hezkého s předvánoční tématikou.“ Sdělila nám Petra Benešová zástupkyně NF Řemeslo pomáhá.

Cílem každé aktivity v tvořivých dílnách je, aby se všichni zapojili do činnosti a to jakkoliv, třeba jen tím, že společně tráví čas, sledují, co dělají ostatní a užívají si chvil, kdy mohou být ve společnosti.

22. listopadu 2022 ovšem vzniklo něco moc krásného, vzniklo společné dílo, adventní město, které si senioři nazvali Štěstíkov.

„Víte, když tvoří každý sám pro sebe nějaký výrobek, je to krásné, ale to, když jsme dali všechny domečky na jedno místo a z jednotlivých domečků najednou vzniklo celé město, to byl teprve zážitek. Oči seniorů se rozzářili společně se světýlky, které jsme rozsvítili kolem celého městečka. Někteří plakali štěstím, jiní se usmívali a mezitím další pořád dokola opakovali, to je krása, to je krása. Nemohli se vynadívat, nikdo z nich netušil, že může vzniknout něco tak krásného. Společné dílo jsme vytvořili vlastně takto poprvé a stálo to za to.“ Doplnila Benešová

Se Štěstíkovem mají v Otrokovicích ještě ale další plány. Městečko ožije 1. prosince a až do 24. prosince postupně každý z domečků odkryje jednu tajnou zprávu. Na seniory bude čekat denně nějaký společný úkol, zpráva, vzkaz, překvapení. Tento netradiční adventní kalendář, který vymyslela Monika Křenová z NF Řemeslo pomáhá ve spolupráci s aktivizačními pracovnicemi v Senior Otrokovice bude denně připomínat všem společné chvíle strávené při jeho vlastní tvorbě.

„Ten den jsme měli hned několik důvodů k radosti. Měli jsme připraveno jedno velké překvapení pro naše milé parťáky z NF Řemeslo pomáhá a SOŠG Staré Město. Za to, že se nám tak věnují jsme jim s klienty vyrobili krabici plnou keramických domečků jako PF 2023. K tomu jsem ještě stihla vyrobit obraz jako koláž z fotografií všech, kdo se na realizaci těchto dárků podíleli. Největší odměnou nám všem bylo nadšení Petry Benešové a Moniky Křenové, když si je přebíraly. I slzy štěstí nám ukáply.“ Svěřila se nám Lenka Hradilová, aktivizační pracovnice Senior Otrokovice

Ale ani senioři nezůstali bez dárků, učni SOŠG SM jim vyrobili a poslali medaile Stavební mistr a od NF Řemeslo pomáhá dostali také odznak stavebního mistra za to, co všechno už dokázali. Všichni se už nyní těší na to, co jim přinese rok 2023 a rozhodně toho nebude málo. Plány, chuť a nadšení jsou, a to je důležité. Spojení, které dává smysl a radost ze života.