17. listopad: Den boje za svobodu a demokracii

17. listopad 2023
Výchova demokratického občana
Autor/ka článku: Jana Cenková
17. listopad: Den boje za svobodu a demokracii

Co se stalo 17. listopadu roku 1989, že to vedlo ke státnímu převratu? A proč se revoluci, která změnila novodobou českou historii, říká sametová? 17. listopad je v českých dějinách významným dnem spojeným s bojem za svobodu a demokracii a vztahuje se ke dvěma historickým událostem.

17. listopad 1989

V roce 1989 se 17. listopad stal klíčovým momentem v historii bývalého Československa, kdy začala tzv. Sametová revoluce. Tato revoluce byla nekrvavým převratem, který vedl ke svržení komunistického režimu, který Československo ovládal od roku 1948. 17. listopad byl původně vyhlášen jako Den studentských demonstrací, kdy studenti v Praze pořádali pochod na památku zavražděných studentů během nacistické okupace v roce 1939.

Během této demonstrace byla skupina studentů brutálně napadena policií, což vyvolalo masové protesty po celé zemi. Lidé se postavili proti totalitnímu režimu, a během několika týdnů se podařilo komunistický režim svrhnout. Tato událost položila základy pro obnovu demokracie v Československu a později vedla k rozdělení země na Českou republiku a Slovensko.

17. listopad 1939

V roce 1939 je 17. listopad spojen s temnější kapitolou českých dějin. Po nacistické okupaci v březnu 1939 byly v reakci na studentské protesty 17. listopadu uzavřeny vysoké školy, a bylo zahájeno tvrdé potlačování českého národního hnutí. To bylo součástí širšího procesu nacistické okupace, která zemi sužovala až do konce druhé světové války.

Pád železné opony

Půl století po masakru v roce 1939 – 17. listopadu 1989 – bylo naplánováno pietní shromáždění studentů, které ale přerostlo v protirežimní demonstraci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu. Občas se pro toto období také používá označení pád železné opony.

Železná opona, tedy hranice mezi západním a východním blokem, existovala od konce druhé světové války v roce 1945 až do konce studené války v roce 1991 v různých zemích, Česko nevyjímaje. Na české západní hranici se začala vytvářet od roku 1948. Československá železná opona postupně padala během prosince roku 1989.

17. listopad tak představuje rozporuplný den v českých dějinách, symbolizující jak útlak a temné období okupace, tak i sílu a odhodlání občanů bojovat za svobodu a demokracii.