Česká školní inspekce shrnula své poznatky z hodnocení souladu školních vzdělávacích programů s rámcovými vzdělávacími programy v Inspekčním hodnocení ŠVP za období 2007 – 2010. Výsledkem tříletého průzkumu je, kromě objevených nedostatků, i fakt, že školy, které jsou úspěšné při přípravě školního vzdělávacího programu v souladu s rámcovými programy, jsou obvykle inovativní a úspěšnější i v dalších činnostech.
Cílem tak rozsáhlého inspekčního šetření bylo získat informace, které by umožnily charakterizovat vývoj regionálního školství v etapě tvorby a uplatňování školních vzdělávacích programů v praxi.
„Tato zpráva poukazuje na problém českého školství, a to je velká liberalizace. Řada škol má pedagogickou dokumentaci, podle které probíhá výuka v určitém nesouladu s rámcovým vzdělávacím programem. Jde o nesoulad od formálních drobností až po závažnější problémy, které je nutné co nejdříve vyřešit,“ zdůraznil důležitost tohoto zjištění náměstek všeobecného, odborného a dalšího vzdělávání MŠMT Ladislav Němec.
V současnosti je v platnosti celkem 286 RVP, přičemž lhůta pro povinnost škol zahájit vzdělávání dle ŠVP je dvouletá. Inspekce proto hodnotila soulad rámcových programů se školními v mateřských, základních (i speciálních) a na středních školách.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o první takto prováděné hodnocení kurikulární reformy, bereme výsledky inspekčního zjištění jako podnět pro konkrétní nápravu chyb ve školních vzdělávacích programech. Hned prvním krokem bude zveřejnění modelového ŠVP na webových stránkách MŠMT,“ doporučil náměstek Němec.
Vzorový ŠVP bude na stránkách MŠMT k dispozici školám i odborné veřejnosti od února 2011. Školy tak budou mít možnost vycházet z tohoto modelu při úpravách svých školních vzdělávacích programů. Dalším krokem ze strany MŠMT bude metodická podpora učitelům při přípravě a úpravách ŠVP.
Zdroj: www.msmt.cz, www.csicr.cz